Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

 

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил дека тој станал средство за дезинформации и „луди идеи“.

Според него, тој признава дека така размислувале луѓето кои ја започнале дигиталната револуција, меѓу кои бил и тој. Основачот на Мајкрософт очекувал дека Интернетот ќе ги наведе луѓето да бараат информации и да бидат поодговорни. Како што рече, очекувал да се отвори сократска дебата на Интернет. Сепак, тој смета дека се случило спротивното од очекуваното, односно интернетот станал средство на луѓето со „луди идеи“.

- Имаше многу од нив (луѓе со „луди идеи“). Тие едноставно не се наоѓаа еден со друг, а сега со дигитални алатки велат: „О, и ти веруваш во таа лудост? И јас. Ајде да се собереме и да имаме критична маса на луди луѓе. Да се ​​наречеме QAnon (прекар за теоретичарите на заговор), нагласи Гејтс.

Тој се надева дека младите генерации ќе бидат доволно креативни за да го решат проблемот со дезинформациите. Тој го поддржува регулирањето на вештачката интелигенција и смета дека е глупаво да се бориме против вештачката интелигенција, за која вели дека може да го намали недостигот на работна сила и да го направи светот побогат, пренесува Бизнис инсајдер. 

10.12.2023 - 14:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега