Авион принудно слета на аеродромот во Мостар


Мостарскиот аеродром вчера соопшти дека имало принудно слетување на помал авион при што нема повредени.

„Денеска аеродромот во Мостар ја докажа својата подготвеност со брза и ефикасна реакција на принудното слетување на помал авион откако пилотот пријавил дефект на опремата за слетување“, соопштија од аеродромот.

Откако контролната кула го објави принудното слетување, сите служби предводени од спасувачката и противпожарната служба на мостарскиот аеродром реагираа навремено и адекватно.

„Авионот успешно слета и сите патници не се повредени, а тие му се заблагодарија на персоналот на аеродромот во Мостар за брзата и соодветна помош. Би сакале да им се заблагодариме на сите вклучени служби за одличната координација и успешно спроведената акција“, додаваат од аеродромот.

Сообраќајот на аеродромот се одвива непречено.

21.05.2024 - 10:20

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега