Американците ќе купат учебници за украинските деца

САД соопштија дека ќе помогнат да се испечатат три милиони нови учебници за украинските основни училишта, во знак на поддршка откако руските напади уништија главната печатница.

Тој додаде дека „Русија го напаѓа образовниот систем на Украина“.

Саливан најави дека САД ќе „обезбедат помош за печатење на повеќе од три милиони учебници за украинските ученици од основните училишта пред оваа учебна година“.

Учебниците ќе се произведуваат во Украина, а поддршката ќе дојде преку американската меѓународна агенција за помош, УСАИД.

24.06.2024 - 19:55

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега