Ајвар без лупење и печење на пиперките: Д-р Филгуд го откри рецептот- возможно е

Д-р Саша Плечевиќ познат како Д-р Филгуд, откри како ја подготвува традиционалната зимска храна - познатиот ајвар. Она што го прави неговиот рецепт различен од најпопуларните е што не се печат пиперки!

Заборавете на печење, макотрпно лупење пиперки и валкање „еден куп“ садови! Бонус е што ајварот подготвен на овој начин е поздрав, а д-р Филгуд за „Блиц“ вели дека е повкусен од класичниот.

И еве како да подготвите ...

Состојки:

600 гр црвена пиперка

2 чешниња лук

морска сол

маслиново масло

бипер

Подготовка:

Пиперките добро измијте ги и исечете ги на помали коцки. Прелијте ги со масло, сол и оставете да се маринира околу три часа. Ставете ги пиперките во плех, и исушете ги околу четири часа во  рерна загреана на 50 степени. После тоа, ако сакате, извадете ги лушпите од пиперките, а потоа мелете ги пиперките во мелница за месо. За време на мелењето, додадете бибер, лук и, ако сакате, лута пиперка. На крај, додадете повеќе масло и користете го за да додадете густина на ајвар.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.09.2020 - 15:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега