Животот во Бејрут после експлозијата: „Од нашите куќи не остана ништо, благодарни сме само што сме живи“

 Повеќе од една недела по експлозијата во пристаништето во Бејрут, обемот на несреќата станува се по очигледен. Според Високата комисија за помош, експлозијата оштетила или целосно уништила околу 70.000 згради, оставајќи околу 300.000 луѓе без кров над главата. Некои од нив раскажаа за Спутник раскажаа како се снаоѓаат.

Голем дел од луѓето што останаа без домови биле принудени да привремено да се населат со своите роднини во другите градови во Либан, бидејќи никој друг нема да им помогне.

Пред оставка, либанската влада одобри серија мерки за давање помош на жртвите од експлозијата, вклучително и обезбедување на привремено засолниште, како и помош за обнова на оштетените и уништените куќи. Сепак, заради огромниот број проблеми во земјата, спроведувањето на овие мерки е неверојатно бавно.

Нади Надер живее во центарот на Бејрут. Таа изјави за Спутник што се случило со нејзината куќа.

„По експлозијата, од нашата куќа не остана ништо друго. Но, Му благодариме на Бога што ние и децата сме живи и здрави“, рече Надер.

Според неа, нејзиното семејство не добило никаква помош од државата. Тие во моментов живеат со роднините во друг дел на Бејрут, кој не бил уништен во експлозијата.

"Пред сето ова да се случи, најстарата ќерка имаше болки во стомакот, мојот сопруг и јас отидов да ја однесеме на лекар, како Господ да се обиде да нè предупреди и да нè спаси сите. Помладиот син и ќерка останаа  дома со нашата куќна помошничка, Видовме експлозија кога влеговме во автомобилот.

Како и сите, не разбравме што се случува, мислевме дека станува збор за бомбашки напад. Веднаш побрзавме дома, се испостави дека сѐ е разрушено. Видовме дека нашата куќна помошничка е притисната од стаклото. Таа почина бидејќи загубила многу крв, но децата, фала му на Бога, скоро и да не беа повредени. Таа ги заштитила со своето тело “, рече Надин.

Градоначалникот на Бејрут појаснил дека пребројуваат куќи кои се оштетени и може да се обноват, за да не се губи време со градење, кое не може да се обноват. Според него одредени се места за итно преселување на настраданите, но многу малку од нив бараат помош.

"Ние сме подготвени да им помогне на сите кој остана без покрив над главата по несреќата. Има нови згради во градот што сме подготвени да ги користиме како привремени станови за погодените семејства.. Тие што претрпеле загуба треба да се пријават, сепак, малкумина бараат помош: многумина се плашат да ги остават уништени куќи заради разбојници “, рече тој.

Од друга страна, жител на втората централна област на Бејрут, Симон ел Ашкар, за Спутник изјави дека во неговиот дом не е извршен увид.

„Јас немам друг дом, а сега го немам ниту овој. Експлозијата ги оштети ѕдовите, сите прозорци беа скршени. Чудо е што јас преживеав, стаклото падна право врз мене. Но, фала му на Бога, жив сум, а децата ме однесоа  да живеам со нив, но невозможно е да се погледне без болка на она што останува од мојата куќа не сум сигурен дека државата ќе обезбеди каква било помош, никој не дојде да ја процени штетата Но, ние не сме навикнати да не се потпираме на нашите службеници - тие само бараат даноците да се плаќаат, за возврат не помагаат на кој било начин, кога е потребно “, рече жител на Бејрут.

Либанската армија објави дека постојано патролира во уништениот дел на Бејрут со цел да се спречи вандализам и грабеж.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.08.2020 - 10:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега