Жени со плочки во устата: По смртта на нивните сопрузи, ги предаваат на следниот слободен маж

Овие жени живеат во племето Мурси. Тие се познати низ целиот свет по традицијата да носат глинени плочи во устата. Колку е поголема глинената плоча, знак дека оваа жена ќе биде достојна невеста.

Жените Мурси најчесто склучуваат договорени бракови, додека некои жени склучуваат „наследни“ бракови.

<p>Verovali ili ne, ali ovi običaji se poštuju i danas</p>

На пример, ако нејзиниот сопруг умре, сопругата „преминува“ на следниот жив и достапен роднина на нејзиниот сопруг.

Верувале или не, овие обичаи се актуелни и денес.

<p>Verovali ili ne, ali ovi običaji se poštuju i danas</p>

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.09.2020 - 11:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега