Зеленски се предомисли: За контраофанзивата ни треба повеќе време, не сме подготвени

 

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека на украинската армија ѝ треба повеќе време да ја подготви очекуваната контраофанзива, со цел да ги потисне руските окупаторски сили.

Тој истакна дека би било неприфатливо да се изврши нападот сега, бидејќи ќе бидат изгубени премногу животи.

„Со она што го имаме можеме да напредуваме. Но, би изгубиле многу луѓе. Мислам дека тоа е неприфатливо. Затоа треба да почекаме. Ни треба уште малку време“ рече Зеленски.

Украинската контраофанзива се очекува со недели. Украина добива напредно западно вооружување, вклучувајќи тенкови и други оклопни возила, како и обука на Западот за нејзините војници додека се подготвува за очекуваниот напад.

Силите на Кремљ се длабоко вкоренети во источните региони на Украина со слоевити одбранбени линии длабоки до 20 километри.

Контраофанзивата на Киев најверојатно ќе се соочи со мински полиња, противтенковски ровови и други пречки, пренесува Асошиејтед прес.

11.05.2023 - 11:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега