Зеленски: Граѓаните на Русија мора да разберат дека теророт никогаш не останува без одговор

 

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ги предупреди граѓаните за можни руски напади за претстојните празници.

„Со наближувањето на празничната сезона, руските терористи би можеле повторно да станат активни“, рече Зеленски во своето секојдневно видео обраќање во петокот вечерта.

„Тие ги презираат христијанските вредности“, тврди тој.

Зеленски ги повика Украинците да бидат особено внимателни во наредните денови. „Затоа ве молиме, внимавајте на сигналите за опасност од воздухот, помагајте си едни на други и секогаш внимавајте еден на друг“, рече тој.

Во исто време, Зеленски упати невообичаено остро предупредување до Русија.

„Граѓаните на Русија мора јасно да разберат дека теророт никогаш не останува без одговор“, рече тој без да даде детали.

Во последните денови, украинското воено раководство постојано предупредуваше за можни нови ракетни напади врз инфраструктурата и енергетската мрежа на земјата. Армијата, меѓу другото, денеска предупреди дека во Црното Море се наоѓа руска поморска единица, во која има воен брод опремен со крстосувачки ракети.

 

24.12.2022 - 11:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега