Захариева по интервјуто на Заев: Тоа што Аргентинците зборуваат Шпански не ги прави помалку Аргентинци

 

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева со свој став се огласи на социјалните мрежи во врска со интервјуто на Заев и напиша дека условите кои Бугарија ги поставува не влијаат на идентитетот на Македонија.

„Во интервју за шпанската агенција ЕФЕ, објаснив дека условите што Бугарија ги поставува пред Република Северна Македонија не влијаат на современиот идентитет или на суверенитетот на нашиот сосед.

Ова го илустрирав со пример од Латинска Америка: фактот што Аргентинците и Чилеанците зборуваат шпански не ги прави помалку Аргентинци и Чилеанци. Фактот дека тие имаат заедничка историја со Шпанија до одредена точка не го намалува нивниот суверенитет денес. Напротив, ги приближува до Шпанија.

Пред новинарот Владислав Пунчев од „ EFE“ изјавив дека, како што Шпанија е најголемиот поддржувач ЕУ да биде поблиску до земјите од Латинска Америка, Бугарија е првата земја што ја призна независноста на Македонија во 1991 година, како и поставување на европска перспектива на Земјите од Западен Балкан на дневен ред за време на неговото претседателство со Советот на ЕУ во 2018 година

Проблемот со читање историја во Република Северна Македонија е дека погрешните и лажни толкувања на настани, луѓе и настани во текот на 30 години доведоа до „говор на омраза“ и негативна кампања против Бугарија и Бугарите, нешто што е апсолутно апсолутно недозволиво за нас“ напиша Захариева.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.11.2020 - 18:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега