Загина дете во Хрватска: Експлодираше експлозив поставен на автомобил

Вчера околу 18 часот дошло до експлозија во месноста Обровац, Хрватска во која загинало дете. Две жени со возило на Итна медицинска помош се пренесени во ОБ Задар за понатамошна лекарска помош.

Полицијата утрово соопшти за експлозијата во Обровац.

„Според досега спроведената кривична истрага, се сомнева дека експлозијата настанала како резултат на активирање на засега непозната експлозивна направа која претходно била лоцирана во автомобил со чешки регистарски таблички сопственост на државјанин на Чешка. , кој запре поради дефект во одморалиште покрај жупанискиот пат ŽC-6025, во областа Билишане. Се утврдуваат околностите под кои е пронајдена експлозивната направа во возилото.

Од експлозијата на местото на настанот починало едно дете (2015 година), додека за здобиените повреди во Општата болница Задар се пренесени две жени на возраст од 49 и 34 години и еден маж на возраст од 39 години, сите државјани на Чешка. Двете жени се задржани на понатамошно лекување, додека мажот по укажаната помош е отпуштен на домашна нега. Од експлозијата мала штета претрпел автомобилот со чешки регистарски таблички. Истрагата е водена под надзор на заменикот на Жупаниското државно обвинителство во Задар, кој наредил обдукција на телото на починатиот“, соопштија од полицијата.

Во текот на утрото полициски службеници продолжуваат со увидот и криминалистичката истрага.

Поради увид, сообраќајот на жупанискиот пат ŽC6025 Билишане-Богатник е во прекин, јавува ХАК.

20.06.2024 - 11:10

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега