Заев: Пралемнтарни избори во Република Северна Македонија ќе има во 2024 година

Пралемнтарни избори во Република Северна Македонија ќе има во 2024 година. Нека не ја лаже ВМРО-ДПМНЕ македонската јавност, да не се надева, одговори претседателот на СДСМ на денешната прес-конференција по завршувањето на конститутивната седница во Собранието на прашањето дали е можно повторно да има парламентарни избори.

„Опции имаме, реков, да создадеме влада со ДУИ, опции имаме да создадеме влада и со Алијанса, и Алтернатива како коалици. Тоа апсолутно кажува многу. Тоа значи гаранција за стабилно мнозинство, мнозинство коешто ќе биде поткрепа, на стабилна влада, којашто ќе работи во четиригодишен мандат. Новата влада ќе биде за 4 години. Јас сум поприличен убеден дека за 10 до 15 дена ќе ја создадемме владата со максимално позитивни атрибути и аспекти како гаранција за нејзиното идно работење“, кажа Заев. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.08.2020 - 15:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега