За четири месеци во Србија изградена ковид болница

Првите здравствени работници денеска ќе влезат во новата болница „Ковид“ во Батајница, а ќе биде вметнат и најголемиот дел од медицинската опрема.

Првите пациенти може да влезат во болницата во следните неколку дена, според Прва телевизија!

Изградбата на новата болница Ковид во Батајница, која ќе биде опремена со најсовремена опрема, започна на 1 август.

Според најновите податоци, презентирани од претседателот Александар Вучиќ за време на обиколката на работите, ковидниот дел ќе има 200 кревети на интензивна нега, а исто така ќе има и 500 кревети на полуинтензивна нега.

Вредноста на работите чини четири милијарди динари, плус уште две милијарди за опрема, или вкупно околу 70 милиони евра.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.12.2020 - 23:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега