Воен институт: Светот се плаши дека Путин ќе го притисне „црвеното копче“

Институтот за воена студија објави специјален извештај за планот на рускиот претседател Владимир Путин за нуклеарното оружје и руската анексија на четирите украински региони.

Воениот институт наведува дека Путин најверојатно има намера да ја замрзне воената ситуација на сегашните фронтови за да добие време да направи мобилизација.

Исто така, се споменува можната употреба на нуклеарно оружје од Путин, кој кажа дека Русија е подготвен да ги употреби „сите расположиви средства“ за одбрана на територијата.

Путин всушност сака да го притисне црвеното копче и да го натера Киев да преговара со нив, пишува институтот.

01.10.2022 - 12:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега