Во Скопје ЗОО за првпат се родија белоносести коати

Во скопската Зоолошка градина за првпат се родија бебиња белоносести коати, или уште познати и како коатимунди.

-Како вид потекнуваат од шумските предели на Централна и Јужна Америка. Тие се нарекуваат уште и коатимунди. Коатите тежат до 4 килограми и со своите опашки многу потсетуваат на ракуните, велат од Скопје ЗОО.

12.06.2021 - 14:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега