Во Полска уапсени девет лица за акти на саботажа во име на Русија


Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за услугите на Русија.

„Во моментов имаме девет осомничени уапсени и обвинети за извршени акти на саботажа во Полска, директно во име на руските служби“, изјави Туск во понеделникот за телевизијата ТВН24.

Меѓу наводните злосторства се палење и тепање, а Полска соработува со други земји во истрагата, вклучувајќи ги Литванија, Латвија и Шведска.

21.05.2024 - 11:34

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега