Во четврток или петок ќе стигнат уште 100.000 обрасци за пасоши

МВР не потфрли во проценките колку пасоши се потребни затоа што нарачката беше околу два милиони, а во државата имаше 1,8 милиони важешки пасоши. И нема никаква саботажа во МВР, изјави вечерва за ТВ 21 дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев. Тој додаде дека во четврток или петок ќе стигнат уште 100.000 обрасци за пасоши.

Тој рече дека истрагата е побарана од новиот технички министер Панче Тошковски. „Можам да потврдам дека не се работи за никаква саботажа во МВР и ќе дадам конкретни примери зошто тоа не е така. На самиот ден на примопредавање на функцијата во МВР пристигнуваат 50.000 пасоши, минатата недела 20.000 пасоши. Во четврток или петок добиваме над 100.000 пасоши и наредната недела уште 120.000 пасоши. Тоа е огромна бројка обрасци. Имаме информација од компанијата ‘Веридос’ дека ќе биде испорачани голем број бросци во турнуси. Со тие обрасци кои стигнаа и оние кои што ќе дојдат ја задоволуваат потребата на МВР да излезе во пресрет на граѓаните и да им ги издаде документите кои им се потребни, до следната тура на обрасци од 300.000 што ќе дојде во јуни“, рече Бојмацалиев.

Според него, некои политички партии ги довеле граѓаните до заблуда бидејќи повикувале „Никогаш Северна“ и граѓаните ги довеле до заблуда да не ги сменат своите патни исправи. „Ова го велам затоа што имам факти и докази“, рече тој, наведувајќи статистички податоци.

21.02.2024 - 21:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега