ВМРО-ДПМНЕ: Картели на власта профитираат на грбот на народот

„Реалната плата паѓа, стандардот е се понизок, картели на власта профитираат на грбот на народот. Реалната плата е помала за 5%, и со тоа Македонија ја има најлошата статистика во регионот. Стандардот е се понизок, народот од година во година е се посиромашен, тоа што се купувало пред неколку години за 500 денари, сега не може ниту со 1.000 денари“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„Апсурдот е уште поголем што земјоделските производи кои од земјоделците се купуваат по екстремно ниски цени на пазарите завршуваат неколкукратно поскапо. Парите наместо кај земјоделците завршуваат кај фирми блиски до власта, прекупувачи кои повеќе асоцираат на картели, отколку на бизнисмени.

Власта не сака да ги реши проблемите. Власта ги создава проблемите. Потребни се промени“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

26.09.2023 - 09:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега