Висока плима на брегот на Ровињ: Водата стигна речиси до куќите- се очекуваат нови врнежи (ВИДЕО)

Неповолните метеоролошки услови и движењето на циклоните на хрватскиот Јадран се појавија плима на море, а Ровињ е во опасност од поплавување на станбени згради.

Врне дожд на делови од крајбрежјето, особено на северот, што во текот на денот ќе се прошири и на други области, а врнежите ќе бидат пообилни, пренесоа локалните медиуми.

Поради силен јужен ветер, па многу линии со чамци се прекинати.

 Во Хрватска ќе биде постудено и во вториот дел од неделата, а во сила е предупредувањето за студениот бран за сабота за подрачјето на Сплит и Риека.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.02.2021 - 13:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега