(ВИДЕО) Вистинска драма: Курти го маваа со цреши, а телохранителот го бранеше со чадор

Поддржувачите на Социјалдемократската партија го гаѓаа со цреши премиерот на Косово Албин Курти пред зградата на Владата каде што требаше да го претстави буџетот за 2023 година.

Активистите на СДП фрлаа цреши кон Курти, кој потоа влезе во зградата преку таен влез, придружуван од обезбедувањето. Според медиумите, причина е албанскиот договор со Србија за регистарските таблички.

СДП тврди дека Курти користел датуми и рокови за да ја промовира сликата на отпорот.

- Ги користи разговорите со граѓаните како платформа за бегство од главната тема. Курти е заинтересиран вчерашната тема што поскоро да се заборави, бидејќи зад прифаќањето на некоја ситна тема, како што се табличките, се криеше едно големо прашање, прифаќањето на Заедницата на српски општини. Тие рокови требаше да ја потхранат сликата за отпорот кој не успеа. Премиерот го голташе секој нивен збор. Исто како во басната за цреши. Граѓаните на државата неселективно ја јадат штетата. Господине премиер, црешите се само за вас – тврдат од СДП.

24.11.2022 - 21:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега