ВИДЕО: „Пристигнува нова корона“ - ново предупредување од конеската научничка која го откри Ковид 19

Кинеската научничка Си Џенгли од Институтот за вирологија во Вухан, предупреди дека во областите на југ и југоистокот од Кина, лилјаците носат други видови на коронавирус кој веќе сега може да се пренесе на луѓето.

Таа оценила дека е можно тие опасни вируси да циркулираат и надвор од границата на Кина, пренесува лондонскиот Гардијан.

„Мораме да ги побараме тие вирусит и во другите земји на Азија, не само во Кина, предложила Си, која е позната под надимакот „жена лилјак“, затоа што се занимава со изучување на коронавирусот кој го пренесуваат лилјаците.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.12.2020 - 10:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега