ВИДЕО: Пендаровски цврст на рака

 

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, на својот Фејсбук профил објави видео како заедно со мајсторот Мијалче Нушев од Кратово поправаат стар копач.
„Еден од малкутемина занаeтчии во Кратово е ковачот Мијалче Нушев. Занаетот го наследил од неговиот татко. Во работилницата речиси две децении е сосема сам. Младите не сакаат бидат занаетчии. Лице В Лице вели, работа нема многу, но имам голема желба да ја одржам традицијата”, напиша Пендаровски на Фејсбук.

07.11.2023 - 10:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега