ВИДЕО: Објавени први снимки и фотографии од погребот на Пригожин

 

Шефот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, кој загина во авионска несреќа минатата недела, беше погребан денеска на приватен погреб во Санкт Петербург, објавија неговите портпароли.

Медиумите објавуваат дека за време на погребот вооружена полиција и приватно обезбедување ги обезбедувале гробиштата на периферијата на Санкт Петербург.

На погребот присуствувале само блиски пријатели и членови на семејството. Во текот на целата церемонија имало силно обезбедување, со неколку чувари и, како што пишува „Дејли мејл“, детектори за метал.

Руската новинска агенција „MSK1.RU“ ги цитираше вработените на гробиштата дека приватноста на церемонијата била во согласност со желбите на неговото семејство.

Имаше многу шпекулации за тоа дали рускиот претседател Владимир Путин ќе присуствува на погребот на лидерот на групата Вагнер. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, претходно одби да коментира дали Путин ќе присуствува на погребот на Пригожин, одбивајќи директно да одговори.

„Единствено што можам да кажам е дека претседателот во моментов има прилично напорен распоред“, рече Песков.

Кремљ подоцна објави дека Путин нема да присуствува на погребот, и покрај тоа што двајцата имаат блиски односи во пресрет на руската инвазија на Украина.

Рускиот истражен комитет во неделата потврди дека Пригожин е меѓу луѓето кои загинаа во авионската несреќа минатата среда. Комитетот во соопштението наведува дека по вештачење, сите 10 тела пронајдени на местото на настанот се идентификувани.

 

29.08.2023 - 20:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега