ВИДЕО: Цел живот погрешно сецкаме кромид - славниот готвач има трик за негово брзо и лесно сецкање

Познатиот британски готвач Гордон Ремзи открил како правилно се сече кромид и ќе сфатите дека овој метод е многу попрактичен.

Тој советува задолжително да го оставите коренот на лукот, барем додека не завршите со сецкање, затоа што во спротивно ќе почне да испушта сокови, а токму тоа ќе намаи солзи.

Потоа е важно да користите остар и голем нож, а потоа и да го преполовите кромидот. Половинатаглавица држете ја со три прсти, така што средниот прст ќе биде напред. Почнете да сечете тесно и вертикално, но не до коренот, а потоа исчете водорамно. Потоа почнете да сецката убаво и цврсто се до крајот, токму како што е прикажано на видеото:

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.09.2020 - 14:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега