Вакцините „Спутник“ пристигнуваат утре попладне – вакцинацијата почнува в среда

Пратката од руската вакцина „Спутник V“ пристигнува утре попладне. Според најавата која ја испрати Министерството за здравство, таа треба да пристигне околу 14 часот на скопскиот Аеродром.

Вакцините ќе ги пречекаат министерот за здравство, Венко Филипче и амбасадорот на Русија во Македонија, Сергеј Баздникин.

Филипче денеска рече дека вакцинацијата треба да почне в среда.

-Од рускиот производител на вакцини ги добивме сите документи за да се спреми административната процедура во агенцијата за лекови, многу веројатно е дека вакцинацијата ќе започне во среда. Од рускиот прозиводител нашата земја има потпишано договор за купување на 200 000 дози вакцини - рече Филипче.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.03.2021 - 15:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега