Вакцина „Спутник V“ има ефикасност од 95 отсто: Русите порачаа дека ќе бидат поефтини од ривалите- произведуваат милијарда дози

 

Ефективноста на вакцината „Спутник V“, според преодните резултати од истражувањето, надминува 95% на 42-от ден по првата доза на лекот, под услов пациентот да ја прими втората, се вели во вакцината на Твитер и во изјавата објавена од Рускиот фонд за директни инвестиции.

„Според резултатите од анализата, ефикасноста на вакцината„ Спутник V  “на 28-ми ден по приемот на првата инјекција (седмиот ден по приемот на втората инјекција) била 91,4 проценти.Прелиминарните податоци за волонтерите на 42-от ден по првата инјекција (еквивалентно на 21-от ден по втората инјекција), кога волонтерите веќе формирале стабилен имунолошки одговор, покажуваат ефикасност на вакцината над 95 проценти “, се вели во соопштението.

Според изјавата на Фондот, 40 илјади доброволци сега учествуваат во третата фаза на тестирање во Русија, од кои над 22 илјади ја примиле првата инјекција, а повеќе од 19 илјади ја добиле првата и втората доза.

"На 24 ноември, во текот на испитувањето на" Спутник V ",не се откриени без неочекувани несакани ефекти.

Некои од вакцинираните имаа краткорочни несакани ефекти, како што се болка на местото на инјектирање, синдром сличен на грип, вклучувајќи треска, слабост, замор и главоболка “, се додава во соопштението.

Добиените податоци ќе бидат објавени од истражувачкиот тим на Центарот „Гамалеја“, кој ја разви вакцината „Спутник V“ во едно од водечките меѓународни рецензирани медицински списанија.По третата фаза на клинички испитувања на вакцината, Центарот Гамалеја ќе обезбеди пристап до целосниот извештај за испитувањата.

Како што изјави министерот за здравство на Русија, Михаил Мурашко, податоците за ефикасноста на оваа вакцина даваат надеж за брзо стекнување на најважната алатка во борбата против пандемијата на новиот коронавирус.

Третата фаза на клинички испитувања на оваа вакцина се спроведува и во Белорусија, Венецуела, Обединетите Арапски Емирати и голем број други земји, а втората и третата фаза се во тек во Индија.

Вакцината „Спутник V“, произведена од Институтот за научно истражување „Гамалеја“, на 11 август доби потврда за регистрација од руското Министерство за здравство, со што стана првата регистрирана вакцина против коронавирусот во светот.

Ќе биде поефтина

Русија ќе наплати помалку за својата вакцина против Ковид-19 „Спутник V“ отколку нејзиниот ривал, затоа што Москва има намера да произведе повеќе од милијарда дози во земјата и странство следната година, изјави денеска шефот на рускиот Државен фонд за богатство (РДИФ) Кирил Дмитриев.

 Дмитриев за Ројтерс изјави дека Спутник V ќе биде значително поевтин од другите ривалски вакцини со слично ниво на ефикасност, објави ТАС С.

Две дози на руската вакцина Спутник В ќе чинат помалку од 20 американски долари на меѓународниот пазар, а ќе биде бесплатна за руските граѓани, објавено е денес на официјалниот Твитер профил на Спутник V .

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.11.2020 - 12:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега