Украина соопшти дека Русите се повлекле од реон близу Херсон, но набрзо ја тргна објавата

 

Украинската армија соопшти дека руските сили се повлекле од градот Нова Каховка од другата страна на Днепар, во областа Херсон во јужна Украина, но набрзо објави дека направила грешка, а Москва го негираше повлекувањето. „Окупаторот се уште е привремено во Нова Каховка. Информацијата за наводното повлекување на непријателот од таа позиција е објавена по погрешно толкување на достапните податоци“, напиша главниот воен персонал на Телеграм.

Најпрво, украинското Министерство за одбрана објави дека на 22 март 2023 година, сите единици на окупаторската армија на позицијата во Новаја Каховка, во регионот Херсон, го напуштиле градот, но набрзо украинската армија признала дека тоа е погрешно бидејќи не ги проучила соодветно добиените информации.

Нова Каховка се наоѓа североисточно од Херсон, градот од кој Русите се повлекоа во ноември 2022 година и се преселија на другата страна на реката Днепар. Градот е блиску до хидроцентралата Каховка, кој беше заземен од Русите на почетокот на офанзивата против Украина на крајот на февруари 2022 година.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле во регионот Херсон, кој Русија делумно го окупираше и во септември 2022 година прогласи анексија на територијата. Рускиот окупатор негираше какви било информации за повлекување од градот кај Херсон.

„Официјално тврдам дека целиот руски воен персонал во Нова Каховка, како и на други места на левиот брег на Днепар, е на своите позиции“, рече Владимир Солдо, локален проруски лидер на Телеграм.

23.03.2023 - 21:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега