УХМР со информации каде наврна најмногу дожд- попладне најавено невреме

 

Во изминатите 24 часа најмногу дожд има наврнато во Куманово – 17 литри на метар квадратен, 14 во Битола, 10 во Крива Паланка, 6 во Крушево, Пожаране – 5, Скопје-Зајчев Рид 3, 2 во Ѓуриште и 1 во Тетово.

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне и кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално процесите да бидат поинтензивни во форма на невреме. Максималната температура ќе биде во интервал од 31 до 38 степени. УВ индексот – 8.

Во Скопје, сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне и кон крајот на денот ќе има услови за пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

До средината на наредната седмица нашето подрачје ќе биде под влијание на нестабилна воздушна маса која ќе услови честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд, грмежи, силен ветер и изолирана појава на град. Минималните температури ќе бидат во интервал од 13 до 21 степени, а максималните ќе достигнат до 33 степени

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.07.2020 - 12:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега