УЕФА го укина правилото кое важи повеќе половина век

Извршниот комитет на УЕФА денеска донесе одлука за укинување на правилото за гол во гости во европските натпреварувања, почнувајќи од претстојната 2021/22 сезона.

Одлуката, како што е соопштено попладнево, ќе се применува во сите натпреварувања во организација на УЕФА во машка, женска и младинска конкуренција, почнувајќи веќе од 1. квалификациско коло во Лигата на шампиони и Конференциската лига.

– Доколку две екипи имаат постигнато идентичен број на голови по вториот одигран натпревар, победникот ќе се одлучува во две продолженија од по 15 минути, а доколку резултатот остане нерешен, победникот ќе се одлучува преку изведување пенали, соопшти УЕФА.

 

Правилото според кое гол постигнат на гостински терен вреди повеќе од гол постигнат на домашен терен беше на сила во европските национални и клупски натпреварувања од 1965 година.

24.06.2021 - 17:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега