Учениците во Словенија ќе се вакцинираат пред полагање на матурскиот испит

Учениците од завршните одделенија во средните училишта во Словенија имаат можност да се вакцинираат против Ковид-19 како приоритетна група веќе следниот петок пред матурските испити, кои треба да започнат во мај.

СТА известува дека стратегијата за имунизација претставена од официјалната министерка за здравство, Весна Керстин Петрич, е изменета и ги вклучува матурантите од средно училиште и училишниот персонал вклучен во полагање на завршните тестови, кои сè уште не биле вакцинирани меѓу приоритетните групи, заедно со оние над 60 години и хроничните болни.

Керстин Петрич објави дека родителите на особено чувствителни и хронично болни деца се наведени меѓу приоритетните групи во последната промена во словенечката стратегија за вакцинација.

„Ние сакаме учениците да се подготват за испитот за зрелост на најопуштен можен начин и да го полагаат во безбедна средина“, рече словенечката службеничка.

Забележувајќи дека вакцинацијата е доброволна, студентите кои сакаат да бидат имунизирани се поканети да аплицираат денес или до понеделник, а оние на возраст од 18 години и постари ќе добијат вакцината на „Астра зенека“, додека вакцината на „Фајзер-Бионтек“ е планирана за малолетници.

Околу 17.000 средношколци треба да полагаат матура, а испитите треба да започнат на 4 мај.

Макфакс

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.04.2021 - 15:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега