Убиени двајца кандидати за градоначалник во Мексико


Двајца кандидати за функцијата градоначалник беа убиени во еден ден во малиот град Мараватио во централно Мексико, јави ДПА.

Мексиканската конзервативна опозициска Национална акциона партија (ПАН) вчера побара од властите да спроведат темелна истрага за убиствата и да ги изведат сторителите пред лицето на правдата.

Армандо Перез од ПАН и кандидатот на левичарската партија Морена, Мигел Анхел Завала, беа застрелани во своите автомобили во понеделникот, според Канцеларијата на јавниот обвинител во западната држава Мичоакан. Позадината првично беше нејасна.

Според извештаите на медиумите, околу десетина кандидати и политичари веќе се убиени во оваа латиноамериканска земја пред официјалниот почеток на кампањата за националните и регионалните избори на 2 јуни.

Повеќето од жртвите на нападите се локални политичари.

28.02.2024 - 09:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега