Уапсен скопјанец кој превезувал мигранти од Сирија и Конго, полицијата го запрела но тој побегнал

 

Денеска на крстосницата кај с.Водоврати, општина Градско, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода Р.М.(21) од Скопје, затоа што со возило „aуди“ со бугарски национални ознаки превезувал 10 лица мигранти (шест од Сирија и четири од Конго).

Имено, околу 08.00 на автопатот Неготино – Велес Р.М. не застанал на даден знак за сопирање од полициски службеници, но набргу, кај клучка Градско, возилото било забележано како се упатува по регионалниот пат, по што на крстосницата кај с.Водоврати било запрено, а лицето приведено.

Р.М. бил задржан во полициска станица, а мигрантите бил спроведени во прифатно-транзитен центар.

За случајот бил известен Јавен обвинител и по неговото документирање ќе биде поднесена соодветна пријава, соопшти полицијата.

20.03.2023 - 16:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега