Твитер за Маск: „Лаже и измислува изговор за раскинување, веќе не сме му привлечни“

Твитер ги отфрли тврдењата на Илон Маск пред судот дека има легитимни причини да се повлече од договорот вреден 44 милијарди долари за купување на платформата, пренесуваат медиумите во светот.

Во поднесокот објавен во четвртокот, Твитер ги нарече аргументите на Маск за повлекување од договорот „приказна, измислена во обид да се избегне договор за спојување што Маск повеќе не го смета за привлечен кога берзата, а со тоа и неговото огромно лично богатство, опадна во вредност“.

Твитер го тужеше Маск минатиот месец за да го принуди да го склучи договорот. Поднесокот на судот е одговор на противтужбата на Маск, која тој ја поднел под печат минатата недела и треба да биде објавен денеска.

Тековниот конфликт започна откако Маск тврдеше дека Твитер не дава точни податоци за бројот на ботови, наведувајќи го тоа како причина за повлекување од договорот.

Твитер тврди дека спам сметките сочинуваат помалку од пет отсто од неговите над 200 милиони корисници, но Маск верува дека бројката е поголема и го обвини Твитер дека крие информации за проблемот.

Интернет гигантот, пак, го обвини Маск дека го „предизвикал“ проблемот за да ја избегне зделката без да плати казна.

„Контратужбите се приказна направена за судски спор што не се гледа на доказите и здравиот разум“, објави Твитер како одговор, според правните документи до кои дојде Ројтерс.

„Маск измислува изјави кои Твитер никогаш не ги направил, а потоа се обидува селективно да ги искористи обемните доверливи податоци што му ги дал Твитер за да предизвика прекршување на тие наводни претстави“, соопштила компанијата.

Адвокатите на Маск сакаа да поднесат јавна верзија на нивниот одговор и противтужба пред судот во Делавер. Сепак, адвокатите на Твитер се пожалија дека им треба повеќе време за да го разгледаат и потенцијално да го средат запечатеното досие на Маск, велејќи дека тоа „во голема мера“ е поврзано со внатрешните информации и податоците на Твитер доставени до Маск, наведува медиумот.

Милијардерот имаше понуда да го купи Твитер во април, но во јули рече дека сака да се повлече од договорот, предизвикувајќи вистинска правна драма.

Маск и Твитер имаат право на отштета од 1 милијарда долари доколку се прогласи дека другата страна е одговорна за неуспехот на договорот. Твитер, сепак, сака повеќе и бара судска наредба за „конкретна изведба“ што Маск би морал да ја следи во договорот, пишува медиумот.

05.08.2022 - 09:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега