Трик кој треба да го знае секоја домаќинка

Кога станува збор за миење садови, честопати имаме голема главоболка од покрупните, како што се големите тенџериња и тави, особено кога во нив гори храна. По некое време, тавите изгледаат стари, валкани, а остатоците од храната се толку печени на нив, што не помагаат средства за чистење.

Многумина потоа одлучуваат да купат ново, наместо да се обидуваат да го исчистат старото што го поседуваат.

Сепак, постои едноставен и ефикасен трик со кој можете да го вратите сјајот на стариот сад.

Потребни ви се само неколку работи:

сода бикарбона
хидроген 3%
шише со распрскувач
жица за миење садови

Посипете сода бикарбона преку целиот плех. Истурете половина од шишето со хидроген во шишето со спреј и со него попрскајте сода.

Оставете да делува најмалку четири часа или, ако садот е многу валкан, преку ноќ.

Потоа користете жица за да ја отстраните смесата од сода бикарбона од плехот. Триењето исто така ќе отстрани повеќе тврдоглави дамки и нечистотија.

Ако оставивте послужавник преку ноќ, намокрете ја жицата со вода и истријте ја тавата.

Откако ќе ги отстраните дамките, измијте ја тавата со топла вода и детергент за садови.

За да спречите дамки, истурање и изгореници на храната на садот за печење, користете алуминиумска фолија секогаш кога е можно и ставете хартија за печење над неа, потоа храна.

На овој начин, вашите тави ќе останат чисти подолго.

26.09.2022 - 23:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега