Три работи од кои треба да се ослободите во следните неколку дена: Полната Месечина во Девица ќе ви донесе среќа

На седмиот ден од март започна фазата на полна месечина која ќе биде на полето на Девиците.

Тоа значи дека започнува совршениот период за преуредување, реорганизирање, отфрлање на сè што го блокира протокот на енергија. На овој начин се ослободува негативна енергија и се отвора простор за привлекување позитивност и благосостојба.

Покрај сето тоа, моментално сме во владеењето на Рибите, кое дава бескрајни можности, ја зајакнува имагинацијата и создава поволна ситуација за постигнување на целите.

Меѓутоа, за да успеете во сето ова, треба да се ослободите од непотребниот баласт и да се ослободите себеси и вашиот живот од сè што го кочи напредокот.

За да го постигнете ова, треба да се ослободите од следново.

Одложување

Колку и да е понекогаш убаво да се каже „Утре ќе го направам тоа“, јасно ви е дека тоа не е добро решение.

Со ова само го избегнуваме неодложното, го блокираме протокот на енергија низ животот и се саботираме себеси.

Затоа е важно навремено да ги завршиме сите обврски и да се избориме навреме за да бидеме безгрижни следниот ден, без разлика колку е тешка, досадна или непријатна работата.

Самокритика

Без разлика колку негативни луѓе или дури и непријатели имаме во нашите животи, честопати можеме да бидеме наши најстроги критичари. Честопати дури и несвесно се обвинуваме себеси за работи кои всушност не се наша вина, го доведуваме во прашање секој наш потег, мериме дали можело да биде подобро…

Дури и кога сме во право, тоа не е конструктивна самокритика, туку најмногу води кон негативна енергија и лоши мисли и нè блокира од понатамошен напредок.

Не е возможно секогаш да бидеме совршени во сè што правиме, ниту пак да знаеме сè. Во ред е понекогаш да се сопнуваме ако научиме лекција на крајот на денот, нели?

Прекумерно размислување

Добро ни е познато дека прекумерното размислување за проблемите неминовно води до стравови и грижи – ова е неизбежна последица на секое постојано испрашување, повторување на истите сценарија во главата, оптоварување со минатото…

Затоа е многу важно да најдете начин да се опуштите и да го оставите минатото, но и проблемите настрана и да се посветите на исполнување на вашите желби и иднина, односно негативните мисли да ги замените со позитивни.

08.03.2023 - 18:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега