Трајанов: Лицата кои ќе бидат вклучени во пописот треба да се вакцинираат

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов во вечерашното гостување во 24 Анализа го коментираше законот за попис.

-Политичките партии во земјава само за едно се согласни, а тоа е дека мора да има  попис. Она за кое сугерираме е дека мора да се одвојат лицата кои подолго не живеат во земјава, ова не е утврдено со новиот закон, но речено е дека ќе биде вградено во методологијата. Јас предлагам директорот на Заводот на статистика да ги повика експертите од сите политички партии и она што е пропуштено да се вгради во методологијата. Воедно сметам дека попишувачите треба  да бидат вакцинирани ако не се вакцинираат тие си го загрозуваат како своето здравјето, така и на граѓаните ова прашање треба да се реши, вели Трајанов.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.01.2021 - 23:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега