ТАБЕЛА: Во овие општини има најмала излезеност во Македонија


Според податоците на Државната изборна комисија Центар Жупа е општината со најмала излезеност на гласачи до 13 часот. Таму 9,12% од гласачите го искористиле своето право на глас, од вкупно 7 368 граѓани кои можат да го сторат тоа.

Oпштина

Вкупно избирачи

Излезност до 13 часот

Арачиново

10.352

10,63%

Боговиње

28.583

13,16%

Босилово

12.169

14,68%

Врапчиште

26.778

10,35%

Дебар

19.294

13,32%

Желино

25.132

11,89%

Маврово и Ростуша

10.343

10,26%

Пласница

5.264

13,20%

Струга

61.496

15,40%

Студеничани

17.342

10,28%

Центар Жупа

7.368

9,12%

Шуто Оризари

23.491

13,00%

Студеничани, Маврово и Ростуша, Врапчиште и Арачиново до 13 часот имаат излезеност над 10 % од гласачите. Додека пак во Шуто Оризари, Пласница,  Дебар и Боговиње над 13 % од граѓаните решиле да го искористат правото на глас.

24.04.2024 - 14:12

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега