ТАБЕЛА: Во овие општини има најголема излезеност во Македонија


Според податоците на Државната изборна комисија Крива Паланка и Новаци се општини со најголема излезеност на гласачи до 13 часот. Над 42%  од гласачите го искористиле своето право на глас.

Oпштина

Вкупно избирачи

Излезност до 13

Аеродром

67.169

33,21%

Вевчани

2.071

33,33%

Градско

3.026

33,59%

Демир Капија

3.208

34,32%

Карпош

55.495

34,77%

Кратово

7.544

33,68%

Крива Паланка

16.518

42,08%

Крушево

7.775

36,66%

Неготино

15.873

33,66%

Новаци

2.498

42,87%

Пробиштип

12.283

36,77%

Додека пак во Аеродром, Вевчани, Градско, Кратово, Неготино до 13 часот имаат излезеност над 33 % од гласачите. Во Пробиштип и Крушево над 36 % од граѓаните решиле да го искористат правото на глас.

24.04.2024 - 14:27

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега