Светот несопирливо се загрева: 2020-та ќе биде втората најтопла година во историјата на мерењето

Периодот во годината од јануари до откомври беше најтоплиот во Европа беше најтопол од почетокот на мерењето објавија од метеоролошката агенција при Обединетите нации и проценија дека 2020-та би можела да биде најтоплата година во историјата на мерењето.

Југозападот на САД, северните и западните делови на Јужна Америка, делови на средна Америка и некои кинески региони оваа година регистрираа рекордно високи температури.

 

Просечната глобална температура во 2020-та година е на пат да стане една од трите највисоки во историјата на мерењето, велат од агенцијата на Обединетите нации со седиште во Женева. Експертите проценуваат дека 2020-та година би можела да биде втората најтопла година (после 2016-та) од почетокот на мерењето во 1850-та година.

Повеќе од 80% од светските мориња забележале барем еден топлотен бран во 2020-та, а на Арктикот количината на мразот во периодот од јули до октомври била рекордно најниска.

 

Концентрацијата на штетни гасови во атмосферата беше највисока во 2019-та година, а во 2020-та година дополнително се зголеми и покрај очекувањата дека би можела да падне поради затворањето предизвикано од пандемијата на коронавирусот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.12.2020 - 20:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега