Студен бран пристигна во Македонија - температурите паѓаат, во четврток и петок нова промена

Во текот на денешниот ден времето во државава ќе биде претежно облачно и значително постудено со умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Локално ќе има услови за слаби врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 9 степени, информира метеорологот Славчо Попоски.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со умерен до засилен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 5 степени.

Поради разведрувањето кое не очекува денес кон крајот на денот и во вечерните часови, особено студено ќе биде утре наутро со минимални температури кој ќе се спуштаат во интервалот од -11 до -4 степени. Максималните дневни пак утре ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 10 степени. Потоа од среда времето ќе биде променливо облачно и потопло со умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец, ќе има и повремени локални врнежи од дожд кој поинтензивни ќе бидат во текот на ноќта четврток кон петок.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.11.2020 - 11:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега