Страшно видео: Како изгледа да ве погоди 7.5 степени земјотрес додека сте во кола или во базен

Тајван го погоди земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер, најсилниот во последните 25 години. Неколку згради беа урнати. Најмалку четворица се мртви, а има и заробени во урнатините.

Телевизиските станици емитуваа снимки од згради како се нишаат во густо населениот источен град Хуалиен, во близина на епицентарот на земјотресот.

Земјотресот, кој предизвика прекин на електричната енергија во главниот град Тајпеј, се случи во 7:58 часот по локално време на длабочина од 15,5 километри од јужниот брег на Тајван, соопшти државната сеизмолошка служба.

Моментот на разорниот земјотрес го снимила автомобилска камера на автопат во источен Тајван. Возилата застануваат откако патот ќе почне да се ниша како да е од гума. Автобусот и автомобилите потскокнуваат додека земјата силно се тресе.


03.04.2024 - 10:55

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега