Столтенберг: Ако победи Путин, тоа ќе биде катастрофа

 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг кажа дека Алијансата не е дел од војната меѓу Русија и Украина, но му помага на Киев.

„Ако победи Путин во оваа војна, тоа ќе значи дека живееме во многу опасен свет. Тоа ќе биде вистинска катастрофа. Путин е одговорен за војната“, вели Столтенберг.

Столтенберг смета дека Русија е агресор во овој случај, додека Укриана е жртва.

30.09.2022 - 19:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега