Српски лекар предупредува: Нешто страшно се случува- Цели семејства доаѓаат на лекување, не знаат каде се заразиле

Лекарот Владо Батношиќ, директор на јавната болница во Арената, изјави дека во Арената сега има 386 пациенти, а вчера имало 370 пациенти.

"Едно постојано зголемување на бројот на пациенти. Вчера примивме 35 пациенти и отпуштивме 18. Во изминатите неколку дена имаше меѓу 30, 40 и 50 примени пациенти", вели Батнозиќ.

Тој изјави дека порано примале од 10 до 20 пациенти на ден, и дека сега имаат посериозни клинички слики.

"Претходно, тие беа полесни пациенти, а сега се средни и тешки. Сега има 306 пациенти на кислород. Порано трошевме седум тони кислород за 10 до 15 дена, а сега трошиме седум тони кислород за три дена, "рече тој. доктор.

Тој посочи дека структурата на возраста на пациентите е променета, порано тие биле претежно средовечни луѓе, а сега има значителна промена кон помлада популација, работоспособни лица од 25 до 35 години, како и од 35 на 50 години .

Тој вели дека доаѓаат на лекување на целото семејство, како и дека не знаат каде се заразиле, но дека помладите главно изјавуваат дека биле во ресторани и кафулиња, а некои и дека биле на скијачки центри.

"Тоа е голема опасност за нас. Барам да се придржуваме кон овие мерки што ги донесе нашиот Кризен штаб - носејќи маска, држејќи растојание. Ако тоа не се случи, ситуацијата ќе се влошува и ќе се влошува", рече Батнозиќ.

Батнозиќ е директор и на Институтот за здравствена заштита на железничарите, а бројот на прегледи и позитивни пациенти се зголемува во нивната клиника клиодија.

"Порано имавме 20 до 30 пациенти, а сега имаме и до 100 пациенти на ден. Додека порано имавме позитивни 10 до 20 проценти од пациентите, сега затоа што е испитано 50 проценти. Тоа е значителна промена и скок. Нешто страшно се случува ", заклучува тој. Батношиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.03.2021 - 10:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега