Србите вакцинираа 75.000 граѓани во еден ден

Србија денеска го сруши сопствениот рекорд, и има 75.000 вакцинирани за еден ден.

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на видеото објавено на Инстаграм изјави дека Србија го срушила сопствениот рекорд по бројот на вакцинирани. Вучиќ им се заблагодари на граѓаните кои „одговорно донеле одлука да се заштитат себеси, своите најблиски, но и на сите други со кои ќе стапат во контакт“.

Рече дека ова е „резултат со кој дури и најразвиените земји во Европа и светот не можат да се пофалат пропорционално на бројот на жители“.

Словенија има 406 илјади вакцинирани граѓани, што е 17,2 отсто од граѓаните.

 

Подобри од нас се и Албанија, со 222 илјади вакцинирани граѓани или 9,2 проценти.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2021 - 21:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега