Србија во критична состојба: Нема повеќе кревети за болните од корона

Немаме кревети, пациентите порано ги отпуштаме, вели српскиот епидемиолог Предраг Кон.

Кон изјави дека го поздравува воведувањето на ковид-пропусниците, но наведе дека тие требало да се воведат порано, јави дописникот на МИА од Белград.

Тој за ТВ Прва вели дека состојбата е катастрофална. Кон вели дека не постои брз начин да се зголеми бројот на вакцинирани граѓани во Србија за да се добие колективен имунитет. Смета дека вирусот „сериозно е во оптек“ кај децата, така што некои од нив се на респиратор, и дека „легитимното прашање е дали е време да се размислува за онлајн настава“. Кон вели дека „моторот“ на секоја респираторна епидемија се колективите – училиштето, работните, спортските, веселбите, свадбите, ноќните клубови.

Од сабота во угостителските објекти ќе се влегува со ковид пропусница.
Србија дневно има по 6.000, 7.000 па дури и 8.000 заразени. Инаку, Србија беше права земја во регионот која имаше повеќе вакцини на располагање.

22.10.2021 - 10:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега