Спремајте повеќе пари: Се зголемува цената на дизелот

 

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија извести дека е донесена одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,80 % во однос на одлуката од 3.7.2023 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек 0,783 %, кај дизелот зголемувањето е во просек 2,207 %, кај екстра-лесното масло зголемувањето е во просек 2,401 % и кај мазутот зголемување во просек околу 2,296 % поради што во структурата на цените на нафтените деривати е извршено соодветно приспособување, велат од РКЕ.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е повисок 0,076 %.

Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се зголемува 0,50 денари/л.

Малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува 1,00 денар/л.

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се зголемува 0,755 денари/кг.

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ не се менуваат.

„Напоменуваме дека ова се максималните цени на нафтените деривати од 00.01 часот на 11.7.2023 година. Трговците на големо и трговците на мало со нафтени деривати и горива за транспорт може да ги формираат цените на одделни нафтени деривати и горива за транспорт и пониско од највисоките утврдени цени“, се додава во соопштението на РКЕ.

 
10.07.2023 - 12:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега