Словенскиот „нон-пејпер“- Тројански коњ или апсолутна лага

Изгледот на познатиот словенечки „нон-пејпер“ го разбранува целиот регион. За БиХ тоа може да биде хрватскиот „Тројански коњ“, а за Словенија тоа е апсолутна лага.

Да потсетиме, сè започна со хрватскиот министер за надворешни работи Горданоп Радман, кој во март испрати „нон-пејпер“ до седиштето на Европската унија.

Тоа е неофицијален документ за кој Хрватска тврди дека има поддршка од најмалку шест други земји, всушност тој подразбира поширок спектар на реформи и промена на односите во БиХ. Сепак, во БиХ, ова се толкува како обид на Хрватска да влијае на измената на Изборниот закон во БиХ во нејзина корист.

Но, во приказната е вклучена и Словенија, од каде започнаа да пристигнуваат информации дека планови за иднината на БиХ и регионот се крчкаат во таа земја. Главен протагонист е премиерот на Словенија, десничарот Јанез Јанша. Сепак, со оглед на поширокиот спектар на прашања, не е исклучено и Унгарија да е вклучена во сè,наведува Кликс.ба.

Бидејќи „нон-пејперот“ на Јанша предизвика уште поголема полемика, бидејќи тој споменува сериозна промена на границите на Балканот, во тој случај Словенија се покажа како лош полицаец, и сите заборавија што сакаше Хрватска, пишува Кликс и наведува дека Словенија едноставно нема причина да бара такво нешто.

Порталот Сараево наведува дека затоа е јасно дека хрватското барање за измени во изборниот закон во БиХ стои „зад“ сè, како и реформата на администрацијата на таа инаку неефикасна држава предводена од три некогаш завојувани страни.

Кликс исто така пишува дека Милорад Додик веќе долго време се вклопува во оваа реторика.

Словенечкиот член на Европскиот парламент Франц Боговиќ за БХТ изјави дека приказните за „нон-пејперот“ се измислици и се во служба на внатрешната политичка борба во Словенија.

„Никогаш никој не зборувал за тоа. Ниту Јанша ниту министерот за надворешни работи никогаш не разговарале за промена на границите“, рече тој, пренесува Дневни аваз. „Јас лично мислам, и мислам дека тоа е ставот на нашиот премиер, дека БиХ е држава, што беше потврдено со Дејтонскиот договор“, вели Боговиќ, додавајќи дека целата приказна има за цел да му наштети на Јанша.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.04.2021 - 11:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега