Следна пандемија доаѓа од Тибет? -Научници пронашле вируси стари 15.000 години (ВИДЕО)

Топењето на мразот поради високите температури создаде загриженост кај научниците, а некои од нив стравуваат дека ако сè околу нас продолжи да се топи, би можеле да започнеме да нè прогонуваат антички вируси.

„Топењето не само што ќе доведе до губење на овие антички, архивирани микроби и вируси, туку ќе ги ослободи во животната средина во иднина“, пишуваат истражувачите во новата студија објавена во „Микробиом“, предводена од микробиологот Џи-Пинг Јонг од Охајо Благодарение на новите метагеномски техники и новите методи за одржување на стерилизирани примероци од ледено јадро, истражувачите работат на подобро разбирање што точно е во ледот.

Во новата студија, тимот беше во можност да идентификува архива на десетици уникатни вируси стари 15.000 години од ледената капа Гулија на Тибетското плато и да добие увид во нивните функции.

„Овие глечери се формираа постепено, и заедно со прашина и гасови, многу вируси се населија во тој мраз“, рече Џонг.

Овие микроби потенцијално ги претставуваат оние во атмосферата за време на нивното таложење, објаснува тимот во својот труд. Во рамките на овие замрзнати записи од антиката, истражувачите откриле дека 28 од 33 вируси што ги идентификувале никогаш порано не биле видени.

„Ова се вируси кои би напредувале во екстремни средини“, рече микробиологот Метју Саливан од Државниот универзитет во Охајо.

Споредувајќи ги нивните генетски секвенци со базата на податоци за познати вируси, тимот откри дека најраспространети вируси кај двата примерока на ледено јадро се бактериофагите кои инфицираат Метилобактериум - бактерии важни за метанскиот циклус во мразот. Тие беа главно поврзани со вируси пронајдени во соединенијата на Метилобактериум во живеалиштата на растенијата и почвата.

„Овие замрзнати вируси најверојатно потекнуваат од почвата или растенијата и им го олеснуваат собирањето на хранливи материи на нивните домаќини“, заклучи тимот.  Иако спектарот на антички вируси изгледа особено загрижувачки среде пандемија, најголемата опасност лежи во тоа што сè уште ослободува стопен мраз - огромни резерви на одвоен метан и јаглерод.

 

21.07.2021 - 19:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега