Синот на рускиот гувернер избега од домашен притвор во Италија

 

Артем Ус, синот на гувернерот на регионот Краснојарск, избега од домашен притвор во Италија само еден ден откако судот се согласи да им го предаде на американските власти. Ус е обвинет за шверц на воена технологија, а беше уапсен на аеродромот „Малпенса“ во Милано врз основа на меѓународна потерница во октомври минатата година, пишува „Гардијан“.

Италијанските власти веруваат дека Ус ја скршил електронската белезица и потоа го напуштил својот дом во градот Касина Вионе ди Базиљо. Американските обвинители минатата година ги обвинија Ус и четворица други руски државјани дека им испраќале воена технологија купена од американски производители на руски клиенти, при што дел од споменатата воена технологија завршила на бојното поле во Украина.

Истражителите тврдат дека обвинетите користеле германска компанија за испорака на технологијата. Ус е обвинет и за испорака на нафта од Венецуела во Русија и за банкарска измама. Апелацискиот суд во Милано во соопштението во вторникот соопшти дека се согласил да го екстрадира Ус за шверц на нафта, а не за шверц на воена технологија, наведувајќи дека нема докази.

Неговиот адвокат можеше да поднесе жалба до највисокиот италијански суд за да се обиде да спречи неговиот клиент да биде екстрадиран во САД. Италијанските истражители стравуваат дека Ус веќе ја напуштил земјата. Кога италијанската полиција пристигнала во неговиот стан за да провери дали е дома, ја нашла вратата затворена, но бил вклучен телевизорот. Инспекторите не ја исклучуваат вмешаноста на руската разузнавачка служба во бегството на Ус.

За време на судењето, адвокатите на Ус сугерираа дека неговото апсење и екстрадиција ќе бидат насочени кон „размена на затвореници“. Тие тврдеа дека САД се заинтересирани да обезбедат од Москва ослободување на Пол Вилан, поранешен американски маринец, кој беше осуден на 16 години затвор во Русија во 2020 година.

24.03.2023 - 21:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега