Силно се стресе и Турција - жителите видно потресени

Многу силен земјотрес ја потресе Турција во 10:48 часот по локално време.

Иако според првите проценки земјотресот бил со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала, подоцна било соопштено дека земјотресот бил со јачина од 4,8 степени.

Земјотресот е регистриран на 45 километри северозападно од Адијаман, на длабочина од 8 километри.

Засега нема информации за штети или повредени.

Жителите велат дека потресот силно бил почувствуван.

„Ме разбуди“, „Навистина добро се тресеше“, „Беше краткотрајно, но интензивно“, наведуваат во коментарите на ЕМСЦ.

03.04.2024 - 10:42

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега