Шахпаска: Недела, неработен ден, ама по завршување на корона кризата

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во емисијата 24 анализа ги демантираше наводите дека претставниците на ССМ не се вклучени во собраниските комисии. Истакна дека се работи на законското решение, недела да биде неработен ден.

„Ја направивме анализата иако ни беше даден краток рок за анализа и го разгледувавме на седницата на економско социјалниот совет, со писмен допис беше испратено како до Сојузот на стопанските комори, така и до претставниците на синдикатите, на сите засегнати страни. Суштината е да се овозмои работниците да го користат правото на неделен одмор за да бидат со семејствата, но мора да има и исклучоци.“ - рече министерката.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.01.2021 - 19:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега